Zawodowcy z Gwardii

WOJCIECH BARTNIK

Wojciech Bartnik urodził się 2 grudnia 1967 w Oleśnicy. Był zawodnikiem Gwardii Wrocław. W 1990 został zwycięzcą Turnieju im. Feliksa Stamma. Trzykrotnie wystąpił na letnich igrzyskach olimpijskich. Zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (1992), brązowy medal Mistrzostw Europy w Tampere (1996) i dziesięć złotych medali Mistrzostw Polski (1990 i od 1992 do 2000). W 2001 przeszedł na zawodowstwo, związał się z Hammer KnockOut Promotions. Do 2010 stoczył 31 walk, odnosząc 26 zwycięstw (w tym 10 nokautów). Dwukrotnie zdobył pas Międzynarodowego Mistrza Polski, także pas federacji World Boxing Foundation w wersji „WBF International” oraz pas federacji Europe Profi Box Association. Karierę bokserską kończy w 2011 roku. Jest trenerem w bokserskim klubie Orzeł Oleśnica.

MARIUSZ CENDROWSKI

mcendrowski

Mariusz Cendrowski urodził się 20 października 1977 w Lubinie. Startował w barwach Gwardii Wrocław i K.S. Energetyk Jaworzno, stoczył w boksie amatorskim ponad 220 zwycięskich walk. Trzykrotny zdobywca Złotych Rękawic. Sześciokrotny Mistrz Polski Seniorów (1997 do 2002), trzykrotny triumfator turnieju im. Feliksa „Papy” Stamma, Mistrz Polski Młodzieżowy i Mistrz Polski Juniorów, wielokrotny uczestnik, finalista i zwycięzca imprez międzynarodowych. Niezwyciężony w boksie amatorskim przez 5 lat z rzędu. Zawodową karierę rozpoczął 28 lutego 2004 w Warszawie, pokonując przez TKO Węgra Gyula Zabo. W 2005 roku w swojej siódmej zawodowej walce zdobył mistrzowski pas organizacji TWBA stając naprzeciw doświadczonego Alexandra Polizzi z Belgii. W 2008 roku podczas gali boksu zawodowego w Rembertowie wywalczył tytuł BBU International Champion. W marcu 2007 podpisał kontrakt z najbardziej ekscentrycznym promotorem boksu zawodowego, Donem Kingiem.

 

KAMIL ŁASZCZYK

Kamil Łaszczyk urodził się 20 stycznia 1991 roku we Wrocławiu. Młody i utalentowany pięściarz Gwardii Wrocław. Kolejny talent odkryty przez doskonały duet trenerski Mariusza Cieślaka i Grzegorza Strugałę, którzy pracowali z pięściarzem ponad 6 lat na obiekcie Gwardii Wrocław. Kamil Łaszczyk to 6-krotny mistrz Polski w różnych kategoriach wagowych oraz brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W 2010 roku zakończył swoją przygodę z boksem amatorskim i stał się zawodowcem. Jego promotorem został Mariusz Kołodziej z grupy Global Boxing. Kamil Łaszczyk swoje doświadczenie szlifował sparując m.in. z kolejnym zawodowym wychowankiem Gwardii Wrocław Maciejem Zeganem (42-5-2, 21 KO). Dzisiaj to młodzieżowy mistrz świata.

 

MATEUSZ MASTERNAK

Mateusz Masternak urodził 2 maja 1987 w Iwaniskach, w których mieszkał do ukończenia gimnazjum. Pierwsze kroki w boksie amatorskim stawiał w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W wieku 15 lat przeprowadził się do Wrocławia, gdzie rozpoczął treningi bokserskie w klubie sportowym Gwardia Wrocław. Pierwszymi trenerami w Gwardii byli Mariusz Cieślak i Grzegorz Strugała. Rokiem przełomowym w karierze amatorskiej był 2005 rok, kiedy to został mistrzem Polski juniorów w wadze średniej (75 kg). Na Mistrzostwach Polski Seniorów zdobył brązowy medal. W kolejnych mistrzostwach zdobył srebrny medal. Na amatorskich ringach wygrał 46 z 58 walk. W marcu 2006 roku zdecydował się podpisać zawodowy kontrakt. Pierwsze 4 walki, wygrane przez nokaut, stoczył w USA. W maju 2007 roku podpisał umowę promocyjną z nowym promotorem firmą CENG AG. W 2008 w pojedynku z Alexem Mogylewskim zdobył pas młodzieżowego Mistrza Świata federacji WBC, pokonując rywala w 5 rundzie przez techniczny nokaut. W 2010 roku Mateusz Masternak, po 12-rundowym pojedynku, pokonał jednogłośnie na punkty Belga Ismaila Abdula, zdobywając wakujący, interkontynentalny pas federacji IBO. Kilka lat trenował w O’Chikara Gmitruk Team pod opieką Andrzeja Gmitruka, który szkoli go do dzisiaj, ale już pod sztandarem niemieckiej zawodowej grupy promotorskiej Sauerland Event. Mateusz Masternak jest Mistrzem Europy EBU.

MACIEJ ZEGAN

Maciej Zegan urodził się 8 lutego 1975 we Wrocławiu. Treningi bokserskie rozpoczął w wieku 11 lat w Gwardii Wrocław. Jako junior był trenowany przez Ludwika Denderysa i Andrzeja Piotrowskiego. W seniorach jego trenerami byli Leszek Strasburger i Zygmunt Gosiewski. Jako zawodnik Gwardii Wrocław był dwukrotnym Mistrzem Polski Juniorów, pięciokrotnym Mistrzem Polski Seniorów i raz zdobył wicemistrzostwo. Jako amator stoczył 300 walk, z których tylko 15 przegrał. Na zawodowstwo przeszedł w 1998 roku, miał wtedy 23 lata. Karierę zawodową rozpoczął podpisaniem kontraktu z Panosem Eliadesem, ówczesnym promotorem Lennoxa Lewisa. Boksował dla niego trzy i pół roku. Po upływie tego czasu rozwiązał umowę z Eliadesem i podpisał kontrakt z grupą promotorska – Hammer KnockOut Promotions gdzie trafił pod skrzydła Zbigniewa Raubo. W 2001 roku Maciej Zegan, w swojej 18-stej walce, zdobył tytuł międzynarodowego Mistrza Polski w wadze super piórkowej, pokonując przez techniczny nokaut Francuza Yannick’a Pageta. W styczniu 2003 roku stoczył walkę o tytuł Mistrza Świata WBO z Arturem Grigorianem – walka zakończyła się kontrowersyjnym, niekorzystnym dla Polaka, werdyktem sędziów, który to wywołał skandal na arenie międzynarodowej. W lipcu 2003 roku Zegan zdobył interkontynentalny, wakujący pas federacji WBO w kategorii lekkiej, zwyciężając po 12 rundowej walce na punkty Argentyńczyka Roverto Arrietę. W 2004 pokonując w 3 rundzie, przez nokaut Amerykanina Jimmy’ego Zeikle’a, zdobył wakujący pas federacji WBF w wadze lekkiej. W 2008 roku w walce o wakujący pas BBU Champion kategorii lekkiej, pokonał po 8 rundach, Polaka Dariusza Snarskiego. W 2010 roku Zegan wygrał na punkty 12-rundową walkę z Francuzem Pierrem Francois’em Bonicelem. Stawką pojedynku był wakujący pas Mistrza Europy federacji WBO. Na przełomie 2010/2011 roku Maciej Zegan ogłosił zakończenie kariery bokserskiej.

 


NASI PRZYJACIELE – BOKSERZY ZAPRZYJAŹNIENI Z GWARDIĄ WROCŁAW

PIOTR „WILK” WILCZEWSKI

O’Chikara Gmitruk Team/Dzierżoniowski Klub Bokserski
Data urodzenia: 9 sierpnia 1978
Pseudonim: „Wilk”
Styl: praworęczny
Waga: super średnia
Bilans: 25-1, 8 KO
Polski bokser zawodowy, zdobywca pasów WBF International oraz mistrza świata federacji TWBA w wadze super średniej.

MARIUSZ WACH

Global Boxing
Data urodzenia: 14 grudnia 1979
Pseudonim: Viking
Styl: praworęczny
Waga: ciężka
Bilans: 26-0, 14 KO
Polski pięściarz zawodowy, mistrz świata federacji WBC International oraz TWBA w wadze ciężkiej.